Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство.
Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.
В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.
Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет
Актрисата и активистка Джейн Фонда ще прибави към многобройните си отличия и наградата за цялостно творчество на американската Гилдия на актьорите, предаде Асошиейтед прес.
От професионалната организацията съобщиха, че Фонда ще получи почетния приз по време на раздаването на годишните й награди през февруари. Актрисата каза в изявление, че приема оказаната й чест със смирение и че е "дълбоко поласкана". "Работя в тази индустрия почти през целия си живот и няма по-голяма чест от тази, която ти оказват твоите колеги", сподели 86-годишната Джейн Фонда.
За своите повече от шест десетилетия в бизнеса тя е спечелила два награди "Оскар" - за "Клут" и "Завръщане у дома", две БАФТА, една "Еми" и седем отличия "Златен глобус".
С активистки дух, датиращ още от антивоенните протести през 60-те и 70-те години на миналия век, Джейн Фонда използва
С празничен концерт на Филхармония „Проф. Димитър Ненов“ Разград отбеляза Деня на независимостта.
По повод празника в лудогорския град гостуваха едни от най-известните български солисти - цигуларката Зорница Иларионова и пианистът Георги Черкин.
Под диригентството на Левон Манукян в зала „Филхармония“ прозвучаха световни хитове от класическата и филмовата музика.
Тържествената изявя бе открита от водещия Николай Сяров. Той цитира откъси от Манифеста за провъзгласяване на Независимостта, изчетен от княз Фердинанд на 22 септември през 1908 г.
„Концертът тази вечер е посветен на тази бележита дата в историята на България. За нас е чест, че на тази сцена изявени български съвременни творци ще дадат своя заряд и емоция“, каза Сяров.
В разградската филхармония прозвучаха световноизвестни музикални творби
Магическото шоу C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на четиримата илюзионисти – Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн и Ю Хо-Джин, разказват организаторите.
Представления са гледани от над 20 000 зрители в гръцката столица.
„Реакциите на присъстващите бяха смайващи. Това беше отвъд всичко, което можехме да си представим. Те поставиха нов стандарт за това, което магията може да постигне“, споделил фен на магическите представления.
„Да гледаш представлението на живо за нас беше нещо извънредно. Тези илюзионисти с право са обявени за най-добрите в света – това, което направиха тази вечер, беше истинска магия във всеки смисъл на думата“, „Не можеш да го преразкажеш с думи, нужно е сам да го видиш с очите си“, са само част от ко
Творба на Банкси, изобразяваща пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, е преместена с цел безопасност, предаде ДПА.
Това е седмото произведение на уличния художник от поредицата на животинска тематика. То се намира на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града.
Графитът ще бъде временно съхраняван в офисите на корпорацията „Сити ъв Лондон“ (City of London Corporation), на по-малко от 15 минути пеша от предишното място.
„Преместихме творбата на Банкси, за да гарантираме, че е добре защитена и може да се разглежда безопасно от обществеността“, каза говорител на полицията.
В неделя Банкси потвърди, че той стои зад графита. На следващия ден много хора се събраха около него и го снимаха, докато беше охраняван.
В понеделник носорог, който изглежда така, сякаш се е
„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град. Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника.
За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия уникален стил и майсторство в живописта. Подредени са около 80 картини - изложбата с богатството на цветове и форми, разкрива един по-красив свят, коментира Иванова.
Йордан Йорданов е самоук творец. Занимава се с рисуване от 13-годишен. Първите му преподаватели в Търговище са художниците Кирил Батембергски и Павлина Белева. Той е треньор по бокс, а в свободното си време рисува и има над 200 картини, които периодично показва сред почитателите на изобразителното изкуство в родния си град Търговище и в страната. От 2001 г. е член на Съюза на българските художници, а малко по-късно и на дружеството на художниците в Русе.
„Ние сме решени да правим изложби. Желанието ни е да представяме творци всеки месец. Опитваме се отново да изграждаме мостове, хората да виждат изобразителното изкуство. За да върнем традиционно високото духовно ниво на Омуртаг. Да възродим традициите, които имахме през годините“, каза Славка Иванова, коментирайки експозицията.
В края на октомври културната институция подреди в изложба знакови места от Омуртаг по повод Деня на народните будители, припомня .
Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова.
Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени&ldq
Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.
Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.
Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи
Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен.
Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома.
Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.
Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.
Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка
Виктория издава новия си сингъл In Between, съобщават от „Орфей мюзик“, лицензиант на Warner Music за България. По думите им това е песен за всеки, който изпитва болката от разбитото сърце или самотата.
„In Between е песен за намирането на сила в трудните моменти, показвайки, че да бъдем сами може да ни помогне да израснем и да намерим отново истинската си същност. Песента празнува могъществото на жените, като подчертава красотата на уязвимостта и устойчивостта, която идва от прегръщането на нашите емоции. Тази песен е като пътуване през самотата и себеоткриването. Става въпрос за загубата, но намирането на сила в тази уязвимост... понякога това е единственият изход. Самотата ви учи на уроци и ви помага да се излекувате. Научих се да изпитвам удоволствие да бъда сама и сега чувствам спокойствие и свобода&ldqu
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“. Това съобщиха днес директорът на форума – младата художничка Мария Иванова и творческият му координатор Нина Лишовска, която е скулптор и преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе.
„Графити фестивал Русе „Пристанище на 60 корабни статуи“ наследява традицията на форумите „Екоарт“ и „Ломея“, които екипът ни е създал и организирал от 2000 насам“, обясни Нина Лишовска.
Изявените артисти и учениците от русенски средни училища ще участват съвместно в творчески работилници и акции за намеса в градската среда, ще фокусират енергия в дискусии, инсталации и графити арт. „Използв
Читалищният председател допълни, че срещат подкрепата на новото ръководство на Общината. „Имат амбицията да управляват града по нов начин, като обръщат сериозно внимание на културата. Подкрепят идеите ни“, каза Иванова.
За да имат успешна реализация плановете на екипа на читалището, голяма роля имат и художникът Ниязи Хасан, който работи в общинската администрация, както и дългогодишният специалист в читалището Стойчо Тончев, които заедно реализират различни културни прояви.
Изложбата на Йордан Йорданов ще остане подредена в Омуртаг месец.